ANASAYFA > TEKNİK BİLGİLER

Reflektörler - Lensler

Uygulama yerine bağlı olarak LED’li aydınlatma aygıtlarında ışığı istenilen obje ya da bölgeye yönlendirmek, farklı uygulamalar için farklı ışık etkileri yaratmak ve tasarım özelliklerine bağlı olarak kamaşma faktörünü azaltmak için lens ve reflektörler kullanılabilmektedir.

 

Geleneksel ışık kaynakları ve reflektörler ile yapılan aydınlatmalarda  ışık kaynağından çıkan toplam ışık akısının sadece %60’ı aydınlatılmak istenen objeye yönlendirilebilir.
 

LED’ler, geniş bir açıyla tek bir yöne ışık verirler. Uygun lensler kullanıldığında, LED’lerle %80 ışık kullanımını sağlamak mümkündür.  Kaliteli lensler kullanıldığında bu verim %90’ların üzerine çıkabilmektedir.

LAMP 83, ürünlerinde özel olarak tasarlanmış ve her ihtiyaca uygun farklı açılarda reflektör ve lensler kullanmaktadır.

Single LED:

Single LED’ler için reflektör uygulamaları çok yaygın değildir. LAMP 83 single LED’ler için özel tasarım polimer multi reflektörler ve lensler geliştirmiştir.
 

COB LED:

COB LED’ler fosfor tabakası altında birden fazla çipin seri ve paralel bağlantılarla tek paket olarak toplanmış halidir. Geleneksel aydınlatma aygıtları (HID) gibi tek odak noktası yoktur.  Bu sebeple bu LED’ler için özel tasarıma göre reflektör çözümleri uygulanması gerekmektedir.

 

Doğru Reflektör Seçimi / Tasarımı:

Reflektör seçimi / tasarımı yapılırken aşağıdaki kriterler dikkate alınmalıdır;

  • Kullanılan COB LED
  • COB LED’i soğutucuya tutturmak için kullanılan holder
  • Reflektör geometrisi ve tasarımı
  • Reflektör malzemesinin seçimi ve üretim yöntemi
  • Difüzör
  • Aygıtın gövdesi

 

 

LAMP 83 ürünlerinde iki tür reflektör kullanılmaktadır:

 

Alüminyum Anodize Reflektörler: Bu yansıtıcılar yüksek saflıkta alüminyumun sıvama yöntemi ile şekil verildikten sonra kimyasal parlatma (anodizasyon) işlemine tabi tutulması ile üretilirler.

 

Vakum Metalize Reflektörler: Bu yansıtıcılar ise basıncı sıfıra yakın bir değere getirilen bir kabinde, alüminyum veya gümüş parçalarının plazma haline getirilerek reflektör yüzeylerine kaplatılmasıyla üretilir.

 

Vakum Metalize Reflektörler ve Anodize Reflektörler Arasındaki Farklılıklar:

  • Vakum metalizasyon tekniği ile üretilen yansıtıcılar diğer tüm koşullar aynı kalmak kaydıyla ortalama % 3 daha yüksek parlaklığa ve dolayısıyla verimliliğe sahiptir. Bu verimlilik alüminyum yerine gümüş kullanıldığı takdirde daha da artmaktadır.
  • Vakum metalizasyon tekniği ile yalnızca sıvama alüminyum malzeme üzerine değil, birçok malzeme üzerine yansıtıcılık özelliği transfer edilebilmektedir. Öyle ki; yansıtıcılar gelişmiş plastik malzemelerden üretilebilir ve sonrasında yansıtıcıların üstü alüminyum veya gümüş malzeme ile kaplanabilir. Bu durumda yüzey düzgünlüğü çok iyi olan plastik malzemelerin kaplanması ile çok daha verimli yansıtıcılar elde edilir.
  • Vakum metalize reflektörlerde yüzeye uygulanan verniğin doğru uygulanması durumunda alüminyum anodize reflektörlere göre üretim hata toleransları daha düşük olmaktadır.

 

LAMP 83, aydınlatma aygıtının tasarımına ve teknik ihtiyaçlarına göre en doğru reflektör seçimini yaparak müşterilerine en başarılı optik çözümler sunar.