ANASAYFA > TEKNİK BİLGİLER

LED'in Avantajları

Doğru aygıt ve komponentlerle kullanılan LED ışık kaynakları, geleneksel aydınlatma kaynaklarıyla karşılaştırıldığında son derece uzun ömür, yüksek dayanıklılık ve düşük enerji kullanımı gibi önemli avantajlara sahiptirler; fakat onları tamamen eşsiz kılan özellik renk üretme yetenekleridir. LED kaynaklar, milyonlarca renk üretmelerinin beraberinde çok çeşitli renk sıcaklıklarında beyaz ışığı sağlayabilirler.

LED’ler sağladıkları dim (ışığın kısılıp açılabilmesi) olanağının genişliği ile de kullanıcılara büyük avantaj sunmaktadır. Temelde elektronik bir devre elemanı olan LED ışık kaynaklarının elektronik kontrol sistemleriyle kullanılması, ortaya çok farklı sonuçların çıkmasını sağlar.
 

Mevcut lamba teknolojileri, LED'lerin sağladığı geniş tasarım ve görüntü olanaklarıyla rekabet edemezler. Küçük boyutlarının beraberinde sağlamlık, renk zenginliği gibi özellikleri LED’leri, tasarım, boyut ve şekil konusunda, mevcut lamba teknolojilerine kıyasla çok daha esnek ve çeşitli kılmaktadır.

 

Bunların dışında;

  • LED'ler doğal bir ışık yaratır.
  • LED, diğer geleneksel ışık kaynaklarından daha dayanıklı, uzun süreli ve enerji verimlidir.
  • Düşük güç tüketimi ve düşük ısı dağıtma özelliği mevcuttur.
  • Enerji tasarrufu sağlar ve bakıma ihtiyaç duymaz.
  • Bütünüyle şoka ve titreşime dirençli olurlarken, ortada ne paramparça olacak bir cam, ne de kırılacak bir flaman vardır.
  • 50.000-100.000 saat/ömür değerleri ile oldukça uzun ömre sahiptir.
  • Renksel geri verim %95’e kadar ulaşabilir.
  • Çok düşük sıcaklık ve düşük ışık kirliliğine sahiptir.

 

Doğru projeye uygulandığında, LED, ilk satın alma maliyeti biraz daha yüksek olsa da, orta ve uzun vadede geleneksel lambalı aydınlatma sistemlerine göre daha ekonomik bir çözüm sunmaktadır.

 

LAMP 83 proje grubu, aydınlatma çalışması yapılacak olan alana göre ‘Geri Ödeme’ hesabını yaparak, LED’li sistemlerin avantajlarını somut olarak ortaya koymaktadır. Örnek bir ‘Geri Ödeme’ hesabını görmek için lütfen tıklayın.