ANASAYFA > TEKNİK BİLGİLER

Aydınlatmada Canlı Renkler

Doğru ve göz alıcı renkler ile dikkat çekin.

Görsel konforun ve doğru ürün sunumunun olmazsa olmaz gerekliliklerinden biri de ürün renklerinin özgün halleriyle sergilenmesidir. Doğru sunulan ve doğru algılanan renkler ürünlerin sunumunu zenginleştireceği gibi, algıda karışıklık ya da yanılmalara neden olmaz.

 

Lambalar yaydıkları ışığın özelliklerine göre renksel geriverim gruplarına ayrılırlar. Lambaların ait oldukları renksel geriverim grubu ve renksel geriverim indeks değeri; gün ışığı kıstas alınarak belirlenir ve renklerin özgün hallerine ne kadar yakın algılandığını belirtir.

 

Mağazacılık / Perakende sektörü gibi ürün teşhirinin oldukça önemli olduğu noktalarda yüksek renksel geriverime sahip 1A ve 1B grubuna dahil lambalı aygıtlar kullanılmalıdır. Bu lambaların Uluslararası Aydınlatma Komisyonu (CIE) tarafından belirlenmiş renksel geriverim indeks (CRI-Ra) değerleri yüksektir ve ürün renklerinin özgün hallerine oldukça yakın renklerde algılanmasını mümkün kılarlar.

 

 LAMP 83, özellikle mağazacılıkta perakende sektörüne yönelik tasarlayıp geliştirdiği bütün ürünlerinde renksel geriverimi yüksek lambaları ve LED’leri kullanmakta, sunduğu geniş ürün gamıyla ihtiyaç ve beklentilere eksiksiz yanıt vermektedir.

 

Yerçekimi etkisine dikkat edin.

Metal halide lambalar vurgu, obje ve  mağaza aydınlatmasında, halen sıkça kullanılan lambalardır. Bu lambanın dikey pozisyondan yatay pozisyona doğru ayarlanabildiği özel spot veya armatürlerde kullanılması durumunda; lambanın yanma hücresindeki gaz, yerçekimin etkisi ile yanma hücresinin alt bölümüne doğru çöker. Bunun sonucu olarak da lambanın yanma hücresinin alt ve üst bölümlerinde sarıdan pembeye doğru renk değişimi oluşur.

 

Farklı renkte yayılan bu ışık, verimli bir yansıtıcı ile aydınlatılmak istenen yüzey veya objeye yönlendirildiğinde de obje - yüzeyin alt ve üst bölümlerinde sarıdan pembeye farklı ve rahatsız edici bir renk geçişi olur. Metal halide lambaların dikeyden farklı pozisyonda kullanılmaları durumunda yanma hücrelerinde oluşan bu duruma  "(Yerçekimi Etkisi)" denir.

 

Perakende sektöründe bu problem yaşandığı takdirde, sergilenen beyaz bir kıyafet üzerindeki ışık, kıyafetin üst ve alt kısmının başka renk olarak algılanmasını sağladığından, o istenen beyaz renk görünmeyecektir. Aynı şekilde bu farklı renkler, renkli kıyafetlerin veya diğer objelerin renklerinin bazı bölümlerinin farklı renklerdeymiş gibi algılanmasına sebep olmaktadır.

 

LAMP 83'ün tasarlayıp ürettiği tüm metal halide lambalı armatürlerde; lambanın bu hatasını ortadan kaldıran, yatay pozisyonda da olsa oluşan farklı renkleri birbirine karıştırarak istenilen bölgeye gönderebilen özel optik tasarıma sahip reflektörler kullanılır.

 

Shoplight lambalar ile canlı kırmızıları yakalayın.

Standart metal halide lambaların kırmızı renk bölgesindeki renksel geriverimleri düşüktür. Bu nedenle kırmızı renk vurgusunun önemli olduğu mağaza ve market gıda bölümlerinde metal halide lambaların kullanılması ürün sunumu açısından istenilen sonucu vermez. Özellikle yiyecek, ekmek, pasta, kuruyemiş, sebze, meyve vb. aydınlatması gibi bölümlerde ürün sunumunu doğrudan etkileyecek bu dezavantaj " Shoplight" lambalarda mevcut değildir.

 

Sektörde özellikle kırmızı bölgesindeki renksel geriverimi nedeniyle kullanılan diğer lambaların aksine, diğer tüm renklerde renksel geriverimi yüksek olan Shoplight metal halide lamba, kırmızı renk için de aynı avantajlı sonucu sağlamaktadır. Böylece Shoplight ile bütün renkler dolayısıyla ürünler çok daha canlı ve gerçek renkleri ile sergilenebilmektedir.

 

LAMP 83 metal halide lambalı ürünlerinin büyük çoğunluğunda Shoplight lamba alternatifi mevcuttur.