ANASAYFA > KURUMSAL

Tarihçe

1963: Hikayenin başladığı yer ve yıldır. Kurucumuz Sn. Atay Ceyişakar 1963 yılında “Ceyişakar Elektrik” markasıyla temel aydınlatma gereçlerinin üretiminin başladığı ilk atölyeyi kurar. İlk atölye ve mağaza Karaköy, Bankalar caddesi “83” numaralı binada bir arada kurulmuştur.

1966: O zamanlar isimle tarif yerine, kapı numarası ile tarifin çok geçerli olduğu dönemlerdir. Sonuç olarak kurumun “83” rakamı ile tarif edilir ve anılır olması neredeyse “Ceyişakar Elektrik” markasının önüne geçer. Süreç içerisinde “83” rakamının vurgusu ve önemi artarak devam etmektedir.

1969: Halen “Ceyişakar Elektrik” unvanını sürdüren ancak artık “83” rakamı ile bütünleşmek zorunda kalan kurum, ilk kez bir spot serisi tasarlar, üretir ve mağaza, vitrin ve vurgu aydınlatması için pazara sunar. Artık başka bir devir başlamıştır.

1972: Gelişmekte ve büyümekte olan kurum hem yer, hem de isim değişikliğine gider. Daha geniş bir dükkanda yapılanan kurum o zamana ait ülkemizin ilk, en büyük ve neredeyse tek aydınlatma showroom’u olma özelliği kazanır. Tüm bunlar olurken “Ceyişakar“ isminin telafuz zorluğu ve kurumun aydınlatma showroom‘u olma özelliği düşünülerek kurum adı “GALERİ 83” olarak değiştirilir.

1973: Daha o zamanlarda aklının bir yerinde “bir gün ihracat yapıyor olmak” hedef ve dileğini koruyan kurucumuz Sn. Atay Ceyişakar, bu vizyona uygun olarak hem yurt içinde, hem de yurt dışında kolay hatırlanabilir ve uyumlu bir isim arayışındadır. Sonunda bu amaçlara uygun ve gelecekte kurumsal olarak yapılanmasını sürdürecek ve geliştirecek olan kurum “LAMP 83” markasını ürünlerinin anılacağı marka olarak tescil ettirir.

1985: Kurumun 22. kuruluş yılı kutlanırken, Araştırma - Geliştirme çalışmaları için özel bir departman kurulur. Yani günümüz tanımı ile ilk AR&GE departmanı yapılandırılır. Aynı yıl içerisinde kurucunun bir hayali daha gerçekleşir ve “LAMP 83” markalı ürünler ilk kez yurt dışına ihraç edilir.

1987: Büyüme ve gelişim sürmektedir. Oluşan talep ve ihtiyaçlar dikkate alınarak, 1.000 m²’ lik ek üretim tesisi hizmete alınır.

1989: Artan talep karşılanmasına rağmen memnun müşterilerin sayısı arttıkça, daha fazla talep ve müşteri ziyaretleri oluşmaya başlar. “LAMP 83” markalı ürünleri, ürün özelliklerini, fonksiyonlarını ve farklılıklarını daha da iyi sunmak bir zorunluluk haline gelir. Tüm bu ihtiyaç ve müşteri beklentilerinin karşılanması için Bankalar caddesi üzerinde ülkenin en büyük aydınlatma showroom’u yine yapılandırılır. Eş zamanlı olarak tüm departmanlarda çalışan personel sayısı da artmaktadır.

1990: Tasarım ve doğru aydınlatma tekniği uygulamalarına büyük önem veren LAMP 83, Yapı Fiziği Uzmanlık Uygulamaları A.Ş. (Y.F.U.) , Sn. Prof. Dr. Şazi SİREL önderliğinde lambaların şekil ve teknik özelliklerine uyumlu ve aydınlatma tekniğine uygun verimli reflektörlerin tasarlanması sayesinde oluşturulacak bir ürün ailesi‘ne sahip olmak için bir tasarım ve geliştirme anlaşması imzalar.

1992: Sn. Prof. Dr. Şazi Sirel - Yapı Fiziği Uzmanlığı A.Ş. tarafından tasarlanan aydınlatma tekniğine uyumlu ve verimli reflektörler kullanılarak LAMP 83 tarafından yeni bir ürün ailesi oluşturulur. Oluşan bu ürün ailesine “Teknik Işık Serisi Aygıtlar“ adı verilir. Pazara sunulan ürünler üzerinden yıllar geçmesine ve başkaca sektör oyuncuları tarafından örnek alınıp benzerleri üretilmeye çalışılsa dahi büyük talep görür.

1993: LAMP 83 bir ilke daha imza atar. “Teknik Işık Serisi” ürün ailesinin “doğru aydınlatma” tekniği ile uyumlu ve verimli reflektörlerinin teknik değerlerinden yola çıkılarak, İ.T.Ü. tarafından LAMP 83 için geliştirilen ve DOS işletim sistemi üzerinden çalışan ülkemizin ilk ve tek “bilgisayar destekli aydınlatma tasarım ve projelendirme“ programı geliştirilir ve sektörün, sektör profesyonellerinin kullanımına sunulur. LAMP 83 yine bir ilki gerçekleştirilirken, başka bir hizmet ve teknoloji devrimi daha kullanıcılar yararına sunulmuş olur. Bu kez benzerinin yapılması da zordur.

1994: LAMP 83 için büyüme ve gelişim sürer. Kurum tarihinde ilk kez tüm fonksiyonları bir araya toplayan İstanbul - Kağıthane’ de 5.000 m² ‘lik kapalı alanda yapılandırılan yeni fabrika binası hizmete girer. Eş zamanlı olarak kurum anonim şirket statüsüne kavuşur ve en sonunda kurum ismi de LAMP 83 Aydınlatma Sanayi ve Ticaret A.Ş. olarak tescil olunur.

1995: Sn. Prof. Dr. Şazi SİREL tarafından tasarlanan ülkemizin ilk ve tek “Aydınlatma Demo Merkezi” LAMP 83 showroom’ u içerisinde açılır. “Doğru Aydınlatma” prensibinden hareketle aydınlatma tekniği ve temel prensiplerinin konu olarak işlendiği ve çeşitli deneylerle örneklendirildiği LAMP 83 Aydınlatma Demo Merkezi, sektör profesyonelleri de dahil olmak üzere tüm tüketicilere uzun yıllar hizmet verecek şekilde yapılandırılmış olur.

1996: LAMP 83, bir yandan ülkemizin gururu Aydınlatma Türk Milli Komitesi (ATMK) kurucu üyesi olmanın onurunu yaşarken, öte yandan sektörün önünü açan hamlelerinden bir diğerini gerçekleştirerek, Almanya’da düzenlenen ve dünya rekabetinin yaşandığı Hannover fuarına “LAMP 83” markalı ürün ve çözümleriyle katılır. Sektör için değeri sonradan daha da iyi anlaşılacak bir ilk daha LAMP 83 tarafından gerçekleştirilmiş olur.

1997: Sektörde yine bir ilk gerçekleşir. LAMP 83 kalite sistemi, dünyanın en saygın denetim ve sertifikasyon şirketi olan İngiliz NQA şirketi tarafından ISO 9001 belgesi ile tescillenir. Aynı yıl içerisinde LAMP 83, bu kez Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği’nin (AGID) kurucu üyesi olur.

1998: LAMP 83 ürünleri avrupa standartlarına (EN Norms) uyum açısından Alman VDE Enstitüsü tarafından üretim prosesleri, sistem ve ürün gereklilikleri açılarından denetlenir ve aynı anda VDE ve ENEC sertifikaları kullanımı ve uygunluğu açısından tescillenir. LAMP 83 ürün ve sistem kalitesi, artık bağımsız kurumlar tarafından denetlenmiş ve global Dünya’ ya uygunluk açısından tescil olunmuştur.

2002: LAMP 83, kalite sistem revizyonunu tamamlar ve güncellenen ISO 9001:2000 uygulamalarına uyumu açısından tescillenir.

2004: İlk LAMP 83 yurt dışı distribütörlüğü; rekabet, teknik gereklilik ve güven açısından en çetin rekabet ve gereklilik şartlarının arandığı, Avrupa’nın en büyük pazarı olan Almanya’da yapılandırılır. Aynı yıl içerisinde yapılan denetimler sonucunda LAMP 83, yine İngiliz NQA şirketi tarafından ISO 14001 Çevre Yönetim Sistem Belgesi almaya hak kazanır.

2008: LAMP 83, yeniden güncellenen ISO 9001:2008 uygulamalarına uyumu açısından tescillenir.

2009: Sektörde çok önemli gelişmeler yaşanmaktadır. LED ışık kaynaklarının genel aydınlatma uygulamalarında yer almaya başlaması konulu gelişim ve denemeler hız kazanır. Bazı köklü sektör oyuncularını dahi dışarıda bırakabilecek, rekabet yarışını tüm Dünya kuruluşları için yeniden başlatabilecek bu gelişim ve değişimlere uyum sağlamak çok önemlidir. LAMP 83‘ te çalışmalar çoktan başlamıştır. İlk gelişen mühendislik örnekleri üzerinden LAMP 83 markalı ürünlerin uyum ve tasarım çalışmaları hızla sürdürülmektedir.

2010: İsveç ve Macaristan distribütörlükleri yapılandırılır. Ek olarak bir çok ülkede faaliyet gösteren ülke müteahhitleri ve doğrudan temas kurulan satıcılar üzerinden LAMP 83 markalı ürünlerin ihracat gelişimi sürmektedir. Tamamen LED için tasarlanan LAMP 83 ürünlerinin tasarım ve üretim süreçleri tamamlanmış, ürünler tescil olunmuş ve bir çok yenilikçi LAMP 83 müşterisinin hizmetine sunulmuştur. Yeniden başlayan yarışta LAMP 83 uygun pozisyonunu almıştır.

2011: LAMP 83, İngiliz NQA şirketi tarafından yapılan denetimler sonucunda OHSAS 18001 sertifikası almaya hak kazanmıştır. Sektörde bir ilk daha gerçekleştirilirken, LAMP 83 markalı LED ürünlerin genel satış içersindeki payları % 25’ i aşmış durumdadır.

2013: LED ürün satışları yükselmektedir, yıl sonunda genel ürün satışlarının % 50’si LED ürünlerden oluşmaktadır.

2014: Ülke ve Dünya aydınlatma sektöründe yaşanan değişim, gelişim ve fırsatlar bir arada değerlendirilerek yılın başında alınan yeni tesis kurulumu yatırım kararı, ilk çeyreğin ardından hayata geçirilir. 2015 başında faaliyete geçmesi planlanan yeni tesisin kurulum çalışmaları hızla sürdürülür.

2015: LED teknolojisi ile birlikte sektörün yeniden evrimleşme sürecine girmesi, büyüyen talebin karşılanması ihtiyacı ve kurum hedefleri doğrultusunda İstanbul - Dudullu (DOSB) da yüksek teknoloji ile yapılandırılan yeni LAMP 83 fabrikası hizmete girer. Robotik boyama tesisinden, 3 boyutlu hızlı mühendislik prototipleri üretimine kadar yenilenen LAMP 83 teknolojisi 22.000 m² alanda yeniden yapılandırılır. Çalışan sayısı 130’ u aşar, teorik üretim kapasitesi 1.000.000 adet / yıl şeklinde yapılandırılır. Bunlar olurken, LED ürünlerin toplam satış içersindeki payları % 80’i aşmış durumdadır.

2016: “ 83” kapı numaralı küçük bir dükkanda, “global bir Türk markası” yaratma hayali ile kurucumuz Sn. Atay Ceyişakar tarafından 1963 yılında başlatılan yolculuk, ilk günkü değerler bütünü ve kurumsal hedefler korunarak geleceğe taşınıyor.

 

Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.