MEDYA > HABERLER

Bağışıklık sistemi dostu, İnsan Odaklı Aydınlatma® teknolojisi
Tarih : 15.04.2020

Bağışıklık sistemi dostu, İnsan Odaklı Aydınlatma® teknolojisi

 

Bonn Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Soyhan Bağcı’ya göre, İnsan Odaklı Aydınlatma®, sirkadiyen ritmimizin desteklenmesi ve bağışıklık sistemimizin etkinliği için çok önemli bir teknoloji.

 

Bonn Üniversitesi, Neonatoloji ve Çocuk Yoğun Bakım Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Soyhan Bağcı yaklaşık 15 yıldır  bebek, çocuk ve hamileler ile erişkin yoğun bakım hastalarında sirkadiyen ritim ve yapay ışığın olası etkileri üzerine araştırmalar yapıyor. Doç. Dr. Soyhan Bağcı’ya göre; ‘’ Yetersiz miktarda gün ışığı alınması ve / veya gün boyu sabit yapay aydınlatmadan kaynaklanan tek tip ışık şiddeti ve tek tip rengine maruz kalınması durumları ‘’ sirkadiyen ritimde kaymalara ve buna bağlı olarak başta kalp atış hızı, kan basıncı ve vücut ısısı olmak üzere, vücudun normal fizyolojik ve biyolojik fonksiyonlarında verimsizliğe ve değişkenliklere neden oluyor.

 

Bağışıklı sistemimizin virüs, mikrop ve benzer etkenlere karşı en etkili savunma sistemimiz olduğunu belirten Doç. Dr. Bağcı şöyle devam ediyor; ‘Bağışıklık sistemi hücrelerinin işlevi üzerinde önemli bir etkiye sahip olan sirkadiyen ritim stabilize edilebilir ve desteklenirse, bağışıklık sisteminin birçok hastalıkla mücadele yeteneğinin arttırılması mümkün . Ancak, gerek tedavi gerekse de hasta bakımı amaçları ile kullanılan Hastaneler, Bakım Evleri, Rehabilitasyon Merkezleri ve benzeri tesisler bu teknolojiyi hem yeteri kadar bilmiyor, hem de yeteri kadar kullanmıyorlar. Bu konuda gelişen ve çeşitliliği artan bilimsel çalışmalar ve bu çalışmalardan alınan olumlu sonuçlarla birlikte, çok yakın zamanda ’İnsan Odaklı Aydınlatma®‘ teknolojisinin önemi daha iyi anlaşılacak ve yaygın olarak kullanıma girecek ’

 

Doç. Dr. Bağcı yaptığı bilimsel çalışma, deney ve araştırmalarla ülkemizin gurur duyması gereken bir Türk bilim insanı. İnsan Odaklı Aydınlatma® teknolojisinin gelişimi, tanıtılması ve uygulanması için temasta olduğu ve motive etmeye çalıştığı Türk firmalarla da gerek bilgi paylaşımı, gerekse sistemin gelişimi için yan yana çalışıyor. Zira, bu teknolojinin hem insan sağlığına yapacağı katkılara, hem de firmalarımızın uluslararası rekabette öne geçirilmesi için bir basamak olabileceğine inanıyor. Bu vesileyle, kendisine sektörümüze olan katkıları için teşekkürü borç biliyoruz. Doç. Dr. Soyhan Bağcı‘ya Soyhan.Bagci@ukbonn.de adresi üzerinden ulaşmak mümkün.

 

LAMP 83, sektör önderliğinin kendisine yüklediği sorumluluk ve bilinç çerçevesinde zaten uzun yıllardır İnsan Odaklı Aydınlatma® teknolojisinin gelişimi üzerinde çalışıyor ve bu teknolojinin kullanıldığı ürün ve sistemler LAMP 83 müşterileri ve paydaşlarına standart bir hizmet olarak sunuluyor. İnsan Odaklı Aydınlatma® teknolojisi hakkında daha fazla bilgi edinmek ve uygulama talepleri için www.insanodakliaydinlatma.com.tr web sitesini ziyaret edebilir, olası talepleriniz için anında online randevu oluşturabilir ve hali hazırda sistemin kullanıldığı uygulama hikayeleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. 

 

Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.