MEDYA > HABERLER

EXPO 2016 Antalya'da SELUX farkı...
Tarih : 21.10.2016

EXPO 2016 Antalya’da SELUX farkı…

 

‘Çiçekler ve Çocuklar’ sloganıyla düzenlenen EXPO 2016 Antalya’nın dış aydınlatma yükünü SELUX üstlendi.

 

EXPO 2016 Antalya’da 53 tane ülke bahçesinin yanı sıra kurumsal ve gölet etrafındaki tematik bahçelerden oluşan bölümlerde Almanya’nın ünlü firması SELUX’ün dış aydınlatma aygıtları tercih edildi. Böylece konseptini Artı Mimarlık ekibinin yürüttüğü proje kapsamındaki bahçelerin aydınlatılmasındaki ana yükü, LAMP 83’ün Türkiye distribütörlüğünü yaptığı SELUX üstlenmiş oldu.

 

Ziyaretçilerin hem güvenliği, hem görsel konforu, hem de olumlu algısı ile proje kapsamındaki etkileyici bir görünümü aynı anda yakalayabilmek için Astro ve Olivio serilerinden yüzlerce direk üstü armatüre yer verildi. Ana giriş, yan giriş, Expo Kulesi ve Expo Merkezi gibi önemli yerlerde modüler Olivio Sistema serisindeki özel üretim 15 metre yüksekliğindeki direklerin her birinin üzerine takılan 15 ayrı Olivio Grande ile dikkat çeken bir etki yaratıldı. Olivio’nun sarmal şeklindeki görünümüyle, hem teknolojik, hem de organik bir görünüm yakalandı.

 

Projeyi yürüten aydınlatma tasarımcısı Niyazi Avcı ‘Her bir armatürün istenen şekilde döndürülerek ayarlanması ve DALI ile kontrol edilen 40° açılı simetrik LED optikleri sayesinde, az sayıda direk kullanarak açık alanlar ve sergilenen objelerin üzerinde homojen bir aydınlatma yakaladık’ yorumu yaptı.

 

Ülke bahçelerinin aydınlatılmasında, her birinde üç adet Olivio Medio armatürü bulunan toplam 266 adet Olivio Candelabra direğine yer verildi. Simetrik ve geniş açılı bir ışık yayan armatürlerde renkli bitki ve çiçeklerin doğru şekilde algılanabilmesi için 4000 K ışık renk sıcaklığı ve > 80 CRI renksel geri verimli LED ışık kaynakları tercih edildi.

 

Projede kullanılan bir diğer SELUX ürünü de Astro oldu. Simetrik reflektörlü ve etkileyici mavi ışık halkasına sahip olan bu üründen VIP binaları, basın merkezi, amfitiyatro ve çocuk adası gibi önemli bölgelerde neredeyse 400 tane kullanıldı.  Olivio serisinin doğal görünümü bahçe alanlarına tam uyum sağlarken, Astro’nun modern yüzü projenin tamamı için tatlı bir kontrast oluşturdu.

 

Kısacası SELUX organik bir görünüm ya da fark yaratacak teknik bir tasarım ihtiyacı doğduğunda, sürdürülebilirlik ön plana çıktığında, her zamanki gibi aydınlatma tasarımcılarına ideal bir çözüm paketini sunmuş oldu. Yüksek verimli LED modüller ile birleşen hassas optik çözümleri enerji verimliliğini ön plana çıkarırken; kullanılan uzun ömürlü malzemeler, korozyona karşı dayanıklı yüzey işlemleri ve sağlam tasarımlar sayesinde kullanılan armatürler çok uzun yıllar boyunca hem kaliteli hem de estetik görünüşlerinden bir şey kaybetmeden görev yapabilecek.

 

SELUX’ün fark yaratan ürün ve çözümleri Türkiye’de, tek yetkili distribütör LAMP 83’ün alışılagelmiş servis kalitesi ve dağıtım ağı kapsamında sunuluyor.

 

Fotoğraf galerisi için lütfen tıklayınız.